Podľa čoho si vybrať svadobného fotografa

Prečo si na svadbu najať profíka?

  • Ako poznáme kvalitu fotografií?
  • Ako vyberať svadobného fotografa?
  • Ako môžeme sami ovplyvniť kvalitu svadobných fotografií?

Prečo si nenechajte svadbu nafotiť od známeho (laika)?

Pretože svadobné fotografie a prstienky sú to jediné, čo človeku po svadbe zostane. Správny svadobný fotograf má nielen stihnúť všetko dôležité, ale hlavne zachytiť emócie a zážitky, aké ste v ten moment zažívali. A tak kedykoľvek, keď sa na fotografiu pozriete, spomeniete si aj na to, čo ste prežívali.

Svadobné fotografie a obrúčky vám zostanú aj po svadbe.

Avšak aj medzi „profíkov“ sa občas nájde niekto, kto fotí rovnako ako laik a potom sú jeho služby vlastne predražené. Spoznať kvalitného svadobného fotografa, ak človek o fotografovanie nič nevie, nie je nič jednoduché.

Ako spoznať kvalitné svadobné fotografie?

Určitým ukazovateľom je kompozícia, ostrosť a expozície, ak sa o fotografovanie zaujímate a niečo o ňom viete. Avšak najdôležitejšie je podstata fotografie samotnej, ktorá by mala zachytiť emócie. Najdôležitejšie je, aby vo vás snímky vzbudzovali emócie. Úsmevy, objatia, humor, to by ste mali na svadobných fotografiách hľadať. Emócie sú úzko späté s pamäťou. Kvalitnú fotografiu si pamätáte aj druhý deň alebo dokonca za týždeň.

Cena verzus kvalita svadobných fotografií

Veľakrát sa ľuďom zdá, že ceny fotografov sú premrštené. Samotné fotografovanie svadby je ale len zlomok stráveného času. Najväčšia časť práce potom nastáva pri upravovaní fotografií. Ak si objednáte lacnejšieho fotografa, objednáte si menej jeho času stráveného úpravami alebo dokonca menej fotografií za rovnakú dobu fotografovania. Navyše, nekupujete len službu, ale v podstate i umelecké dielo. Samozrejme, existujú fotografi, ktorí fotografujú svadbu za 1000€, ale kvalita fotografií sa často vyrovná fotografiám kohokoľvek iného, ​​aj známeho s foťákom.

A podľa čoho teda vyberať konkrétneho svadobného fotografa?

ako si vybrať svadobného fotografa

  • Premýšľajte, aký štýl fotografií by vám najviac vyhovoval. U svadobného fotografovanie sú v podstate tri štýly: tradičné, reportážne a tvorivé.
  • Tradičné svadobné fotografie možno nikoho nesklamú, ale asi ani neprekvapia
  • Reportážne fotograf sa snaží nebyť stredom pozornosti, nezasahuje do deja (snáď okrem portrétovaniu samotných novomanželov), často sa snažia zachytávať najemotívnejšie momenty a všíma si nielen nevesty a ženícha, ale aj okolitého deje.
  • Tvorivý svadobný fotograf používa netradičné uhly pohľadu, alebo napríklad filmové svetlo, kombinuje reportážne prístup, ale tých spôsobov je veľa. Ak chcete mať jedinečné svadobné fotografie (nie také, aké má každá druhá svadba), je taký fotograf jasnou voľbou. Často hovoríme, že tradičný fotograf nasleduje trendy, ale tvorivý ich vymýšľa :-).

Váš svadobný fotograf by vám mal padnúť do oka.

Asi najdôležitejšou vecou je, aby ste si s fotografom rozumeli. Tento človek s vami bude tráviť váš najkrajší deň v živote a každý fotograf vám nemusí byť príjemný. Stretnite sa s ním osobne, ak je to možné, alebo aspoň cez Skype alebo telefón.

Ako si ale vybrať fotografa, ktorý je spoľahlivý?

V každom odbore, žiaľ, aj v tomto sa nájdu podvodníci. Občas sa nevestám stane, že objednajú fotografa, ktorý má na webe úžasné fotky, mnoho recenzií, ale napriek tomu fotky (po zaplatení služby) nedodá. Ako tomu predísť? Za fotografie plaťte vždy až pri odovzdaní(samozrejmosťou je ale zálohová platba vopred) a vyžadujte zmluvu. Osobne posielame hotové fotky cez dobierku, pretože to je asi jedna z mála ciest, ktorá je bezpečná pre obe strany.

Kedy je vhodné si zarezervovať fotografa?

Tí najlepší svadobné fotografi majú často plné termíny aj rok dopredu. Takže záleží, ako veľmi dobré svadobné fotografie chcete, od čoho sa odvíja aj cena. http://www.rialstudio.sk/2015/09/07/podla-coho-si-vybrat-svadobneho-fotografa/ http://www.rialstudio.sk/2015/09/07/podla-coho-si-vybrat-svadobneho-fotografa/Ak máte letný termín svadby a chcete dobrého, ale nie príliš drahého fotografa, začnite zháňať už v zime. U svadieb mimo sezónu stačia dva mesiace vopred.

Ako môžeme sami ovplyvniť kvalitu svadobných fotografií?

Nie všetko je v réžii fotografa. Aj vy sami môžete ovplyvniť kvalitu fotografií, napríklad voľbou doby fotografovania. Všeobecne najkrajšie snímky vznikajú skoro ráno alebo približne hodinu pred západom slnka. Ak teda chcete výnimočné fotografie, počkajte s portrétováním až na popoludnie či k večeru, vyjdite si niekam, kde je krásna príroda, svadobčania sa už budú baviť na oslave a nebude im tak vadiť, že na hodinku zmiznete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.