Fotenie na svadbu

Pri každej svadbe cvaká okolo nevesty a ženícha viac fotoaparátov, ale len jeden z nich patrí svadobnému fotografovi. Aké to je byť svadobným fotografom? Ako sa fotí svadba? Rozhodne to nie je nič, čo môže robiť každý, kto má náhodou na svadbe fotoaparát. Svadobný fotograf musí cítiť zodpovednosť za to, čo robí. Fotenie svadby nemožno robiť spôsobom „… dobre, tak ja to skúsim“.

Pred svadbou

Pokiaľ je to možné, stretneme sa s nevestou a ženíchom zhruba mesiac pred svadbou. Skôr to nemá cenu, pretože nie sú ešte jasné všetky detaily ohľadom organizácie svadobného dňa. Cieľom takejto schôdzky nie je dohodnúť sa presne na tom, aké fotky budú svadobčania chcieť odfotiť, ale ide predovšetkým o to vzájomne sa spoznať. To samozrejme odpadá, pokiaľ fotíte svadbu kamarátovi alebo kamarátke. Ženích i nevesta musí mať k fotografovi dôveru, a preto nie je dobré spoznať sa s nimi až ráno vo svadobný deň.

Fotenie svadobných príprav

Zo svadobných príprav je fotograficky najzaujímavejšie líčenie a obliekanie nevesty. Nie každá nevesta chce mať túto fázu vo svadobnom albume. Prípravy nevesty sú trochu intímna záležitosť, ku ktorej je potrebné pristupovať s citom pre vec. Je potrebné nájsť rovnováhu medzi nutnou drzosťou fotografa, ktorého úlohou je získať tie najlepšie snímky, a nevestiným prahom súkromia. Niektorá nevesta vás pozve do svojej izby sama vo chvíli, keď sa má prezliekať do svadobných šiat, a niektoré hneď na prvej schôdzke povie, že o fotenie príprav nestojí.

Fotenie príchodu nevesty

Príjazd nevesty na miesto obradu sa zomelie veľmi rýchlo a v zhone. Väčšina svadieb už v tomto okamihu nabrala desať minút meškania a začínajú vznikať zaujímavé zábery nervóznych svadobčanov.

Na svadbu nevesta príde v požičanom, nazdobenom, drahom, prípadne historickom aute. V tejto chvíli je takéto auto na rovnakej úrovni dôležitosti ako nevesta, a preto mu treba venovať náležitý kus pozornosti a niekoľko záberov z rôznych uhlov.

Nasleduje beh hore do schodov alebo nadol zo schodov a niekoľko záberov, ktoré sa väčšinou nedostanú do finálneho výberu fotiek do svadobného albumu. Svadobčania sa začnú radiť, hudba začne hrať a fotograf vbieha do sály ako prvý.

Svadobný obrad

Sú dva typy obradov, cirkevné a civilné. Aj z hľadiska fotenia sú medzi nimi rozdiely. Pri fotení cirkevného obradu sa nesmiete pohybovať za farárom, takže ak chcete vziať záber z druhej strany, musíte obísť celý kostol. Na druhú stranu na to máte veľa času. Cirkevný obrad totiž trvá minimálne hodinu, počas ktorej sa len vstáva a sadá na stoličky. Civilné obrad ide ráz na ráz a všetko môže byť hotové za 15 minút aj s rezervou.

Sú dve veci, ktoré sú pre nevestu so ženíchom veľmi dôležité, a vy na ne máte iba jeden až dva zábery. Sú to výmeny prstienkov a novomanželský bozk. Presne kvôli týmto dvom okamihom skontrolujeme pred fotením nabitie foťáku, prípadne blesku. Samozrejme, že budete mať so sebou náhradné baterky, ale výmena bateriek môže trvať približne 10 sekúnd a môže to byť práve tých osudných desať sekúnd, kedy si výmenu bateriek nemôžete dovoliť. Ďalšou vecou je kontrola automatického ostrenia. Skúste si, že vám autofokus aj v ponurom osvetlení kostola či obradnej siene dokáže rýchlo zaostriť. Svetla je v obradných sieňach alebo kostoloch veľmi málo.

Fotenie gratulácií

Pri gratulácií fotíme prvých pár gratulantov, medzi ktoré patria tí, ktorí sú svadobčanom najbližší, a potom sa zameriame na dianie v sále. Pri vychádzaní z obradnej siene alebo kostola je zvykom vrhať po novomanželoch ryžu, kvety a pod.

Skupinové fotenie

Niektorí svadobčania prídu len na obrad. Pri odchádzania z kostola je potrebné všetkých varovať, že nasleduje skupinové fotenie. Inak by sa mohli rozpŕchnuť. K tomu je najlepšie použiť koordinátora svadby, ktorým býva spravidla niektorý zo svedkov. Koordinátor by mal všetky obísť a nasmerovať ich na miesto pre hromadnú fotografiu.

Počas svadby by sa fotograf mal pohybovať okolo všetkých zúčastnených čo najvýraznejšie, ale skupinové fotenie je jediná chvíľa, kedy musí všetci o fotografovi vedieť.

Miesto pre skupinovú fotku vyberáme pred tým, než svadba začne. Ak sa také miesto nachádza vonku na otvorenom priestranstve, treba si upresniť alternatívu pre fotenie za dažďa. Ak je jasné počasie, tak vyberáme miesto v tieni, aby sme eliminovali ostré tiene v tvárach a tiež musím počítať s tým, že počas obradu sa tieň ešte presunie podľa toho, ako sa pohybuje slnko. V najhoršom prípade fotíme aj proti slnku, len aby som nemal tiene v tvárach. V takom prípade je nutné náležite přeexponovat oproti pozadí.

Fotenie novomanželov

Na miesto svadby dorazíme väčšinou o pol hodiny skôr, aby sme si prezreli okolie a zákutia vhodné ako pozadie pre portrétne fotky svadobné dvojice.

Portrétne fotenie trvá väčšinou pol až trištvrte hodiny a ide spravidla o prechádzku parkom, historickým centrom mestečka, alebo zámkom či hradom.

Vychádzame z toho, že ani jeden z novomanželov nie je model, a preto sa ich snažím zachytiť skôr v pohybe, kedy sú prirodzenejšie, než v statických pózach. Väčšine ľudí (vrátane mňa) sa páči „také to rozmazané pozadie“, čiže nízka hĺbka ostrosti daná veľkým odclonením. Po štyridsiatich minútach má nevesta, ale hlavne ženích už fotenie dosť a je čas premiestniť sa na obed.

Svadobný obed

Ak fotíme aj obed, tak len jeho začiatok. Začína to rozbitím taniere pri vchode a hneď potom sa presunieme k svadobnému stolu, aby som vyfotil detaily ako sú menovky, servítky, plné misy a samozrejme svadobná torta.

Nasledujú fotky postávajúcich a usadajúcich svadobčanov, prípitky, príhovory a potom knedličkové polievka (nie všetky svadby sú takto tradičné). Potom sa zábava zvoľna rozplýva a mnohokrát je krájanie torty presunuté na neskôr, keď už na svadbe nie sme. http://www.rialstudio.sk/2015/08/19/fotenie-na-svadbu/ http://www.rialstudio.sk/2015/08/19/fotenie-na-svadbu/Ak nie, tak fotenie práve týmto krájaním torty končí, prípadne sa podarí ešte zachytiť prvý tanec nevesty. To už záleží na tom, na ako dlho sme boli dohodnutí.

Po svadbe

Na svadbe odfotíme asi 700 až 1100 fotiek. Tie preberieme na cca 300 ks, z ktorých urobíme náhľady a pošleme ich novomanželom, aby si vybrali svoje najlepšie fotky. Fotky sa im väčšinou páčia už aj neupravené a radi by ich mali všetky, napríklad aj neupravené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.